День вшанування учасників бойових дій на території інших держав

15 лютого в Україні відзначається День вшанування учасників бойових дій на території інших держав (Указ Президента України від 11 лютого 2004 року №180/2004).
У вересні 1945 року закінчилась найжорстокіша у світі Друга Світова війна. Після Другої Світової війни війська СРСР брали участь у 24 локальних війнах і збройних конфліктах на території 16 іноземних держав.
Сьогодні виповнюється 35 років завершення виведення радянських військ із Афганістану. В цей день скінчилась незрозуміла й чужа війна, що тривала майже ціле десятиліття, з 25 грудня 1979 до 15 лютого 1989 року. За офіційними даними, втрати військових склали 14 427, КДБ – 576, МВС – 28 осіб загиблими і зниклими безвісти. Чимало дослідників ставлять під сумнів радянську статистику, вважаючи, що реальні втрати були на порядок вищими.
З 620 тисяч радянських військовослужбовців, які пройшли через Афганістан, як мінімум 150 тисяч – українці. 3360 наших співвітчизників там загинули, – знову ж таки, якщо вірити радянській статистиці.
Так сталось, що останнім радянським солдатом, що загинув в Афганістані, став українець, уродженець Донецька, сапер Ігор Ляхович. Сталось це за тиждень до завершення виведення військ, 7 лютого 1989 року на перевалі Саланг поблизу кишлаку Калатак. Три доби його везли на броні, потім на гелікоптері відправили до Радянського Союзу.
Свідком його загибелі став журналіст Артем Боровик, який детально описав обставини трагедії: «Передавши 43 заставу афганському батальйону, хлопці осідлали свої БМП і приготувалися до важкого, майже 15-годинного переходу через Саланг. Заревіли движки, і тому пострілу ніхто чітко не почув. Просто один солдат, закинувши голову, ніби роздивлявся щось на вечірньому небі, раптом почав валитися на бік: куля пройшла крізь шию навиліт. Хвилин через сорок він помер, так і не приходячи до тями… Звичайно, хтось мав стати останнім радянським солдатом, який загинув в Афганістані. 7 лютого 1989 року, за кілька днів до закінчення війни, молодший сержант Ігор Ляхович взяв це на себе. Його застигле тіло загорнули в ковдру, поклали на промерзлу броню БМП і так везли до самого кордону»…
І з 2014року і з перших днів повномасштабного вторгнення у лютому 2022 року, ветерани- афганці та ветерани локальних збройних конфліктів - на фронті, блокпостах у теробороні, використовують свій досвід для збройного захисту України від російської навали. Давайте сьогодні віддамо шану і тим, що загинули у нинішній війні з росією. Вічна шана і вдячність!!!